W grudniu 2022 r. udało nam się zrealizować kolejny etap rozbudowy własnej sieci czujników jakości powietrza (pełna lista poniżej). Monitoringiem objęte zostały Gościcino, Strzebielino, Reda, Rumia oraz Orle. Część z tych miejscowości do tej pory nie miała na swoim terenie ani jednego urządzenia monitorującego poziom zanieczyszczenia powietrza.

Impulsem do działania były także systematyczne prośby o zainstalowanie urządzeń, które otrzymywaliśmy od mieszkańców. To pozytywne zjawisko, które świadczy o tym, jak bardzo potrzebna jest wiedza o tym, czym oddychamy. Bieżące monitorowanie jakości powietrza przy użyciu wygodnych aplikacji (więcej TUTAJ) umożliwia właściwą reakcję i w miarę możliwości dostosowanie aktywności do warunków panujących na zewnątrz. Nie przesadzimy, jeśli stwierdzimy, że korzystanie z takich aplikacji zwłaszcza w sezonie grzewczym staje się powoli rutyną.

Czy nas to cieszy? I tak i nie. Budowanie świadomości zaczyna się od rzetelnej wiedzy (i tylko taką przekazujemy). Dopiero wówczas można liczyć na zmianę i konkretne działania. Z drugiej strony nie będziemy ukrywać, że niecierpliwie czekamy, aż mapa czujników zazieleni się na stałe (nie tylko na wiosnę) … a smogowa rzeczywistość stanie się przeszłością.

Dlaczego zazieleni? Takim właśnie kolorem określany jest dobry poziom jakości powietrza w powszechnie używanym indeksie. Więcej na ten temat można przeczytać we wpisie poświęconym temu, jak interpretować wskazania czujników. Zachęcamy do lektury!

Kilka słów o naszych czujnikach

Od początku rozbudowujemy naszą sieć w oparciu o czujniki firmy Looko2. Nie stoi za tym żadna forma płatnej współpracy. Na to rozwiązanie zdecydowaliśmy się w przypadku budowy “mobilnych płuc” i kontynuujemy je, chcąc zachować spójność pomiarów i odczytów.

Looko2 wykorzystuje sprawdzony, laserowy czujnik do pomiarów stężenia pyłów zawieszonych PM 1, PM 2.5 oraz PM10. Dane wysyła do serwera Looko2, który po zaawansowanej analizie prezentuje je na dedykowanej stronie internetowej. Wyniki możemy śledzić zarówno na stronie www, jak i w aplikacji (np. Looko2 czy Kanarek). Możliwość pobierania danych historycznych oraz aktualnych (na żywo – pomiar co minutę) daje pełny wgląd w sytuację.

Tak było np. w Wigilię br. Wówczas mogliśmy przekonać się kolejny raz, że nasze rejony tylko w teorii są wolne do smogu, a czyste powietrze gwarantuje nam jedynie wiatr. To dość ponury wniosek, zwłaszcza, jeśli zestawiliśmy wskazania z mającymi od zawsze problem z jakością powietrza Katowicami, Krakowem czy Warszawą. Efekt można zobaczyć na poniższej grafice.

Dlatego dopóki sytuacja nie ulegnie poprawie apelujemy o zatroszczenie się o siebie w najlepszy możliwy sposób i śledzenie wskazań czujników. To nasi sprzymierzeńcy w trosce o zdrowy oddech!

Sieć czujników zarządzanych przez nasze Stowarzyszenie
(nazwa miejscowości jest linkiem do wskazań czujnika)

STRZEBIELINO, ul. Leśna (PAE_Strzebielino_Lesna)

GOŚCICINO, ul. Dworska (PAE_DWORSKA_GOSCICINO)

GOŚCICINO, Szkoła ul. Wejherowska (PAE_Szkola_Goscicino)

BOLSZEWO, Bibliotek ul. Reja (PAE_Biblioteka_Bolszewo)

ORLE, ul. Wejhera (ORLE_wejhera)

REDA, ul. Jesionowa (PAE_REDA_JESIONOWA)

RUMIA, ul. Kwiatowa (PAE_Rumia_Kwiatowa)

WEJHEROWO, Centrum Handlowe Jantar (Jantar)

WEJHEROWO, ul. Morska (LOOKO2152)

WEJHEROWO, ul. Sędzickiego (LOOKO219)

MOBILNE PŁUCA (WAS_PLUCA)*

*umiejscowione na mapie przy ul. Jana III Sobieskiego w Wejherowie

Projekt pn. „Śledź ten smog!” zrealizowany został w ramach programu “Nasze Powietrze”, finansowanego ze środków Clean Air Fund, przy współpracy Polskiego Alarmu Smogowego i Krakowskiego Alarmu Smogowego.