1 marca 2022 r. mobilne płuca rozpoczęły akcję pomiarową w Luzinie. Zainstalowane zostały przy ul. Młyńskiej – obok ośrodka zdrowia. Po pierwszej dobie czujnik lookO2 zanotował prawie czterokrotne przekroczenia pyłu zawieszonego PM 10, o czym pisaliśmy TUTAJ. Śledząc prognozy pogody można było przypuszczać, że słoneczne dni i mroźne noce spowodują wysokie wskazania pyłów zawieszonych. Jednak przyznamy, że to, co systematycznie uwieczniał na zdjęciach p. doktor Piotr Pelcer (zdjęcia przedstawiamy poniżej) przeszło nasze oczekiwania – niestety w negatywnym tego słowa znaczeniu.
W ciągu 14 dni tylko przez 2 dni pomiarowe nie zanotowaliśmy przekroczenia poziomu średniodobowych norm dla pyłu PM 10. Smolisty stan płuc pokazuje to lepiej niż liczby.
Przypomnijmy, iż dla pyłu PM 10 poziom alarmowy wynosi 150 µg/m³ (stężenie dobowe), a poziom informowania 100 µg/m³ (stężenie dobowe). W Luzinie wskazania te osiągnięto odpowiednio – 4 i 2-krtonie.
W sytuacji przekroczenia poziomu alarmowego Główny Inspektorat Ochrony Środowiska publikuje ostrzeżenia i zalecenia ograniczenia przebywania poza budynkami do niezbędnego minimum ze względu na bardzo wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Z kolei przy przekroczeniu poziomu informowania w celu zmniejszenia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, małym dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym oraz osobom z chorobami serca lub układu oddechowego, zaleca się ograniczenie przebywania poza budynkami. Dorosłym bez kłopotów ze zdrowiem zaleca się powstrzymanie od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.
Poniżej przedstawiamy szczegółowe dane pochodzące z odczytu czujnika.
- Miejsce pomiaru – Luzino, ul. Młyńska
- Okres pomiaru – 1-14 marca 2022
- Substancje monitorowane – pyły PM 1, PM 2,5 i PM 10
- Najwyższe stężenie pyłów
pył PM 1 – 101,02 µg/m³ (13.03.2022)
pył PM 2,5 – 175,37 µg/m³ (13.03.2022)
pył PM 10 – 217,35 µg/m³ (13.03.2022) norma dobowa 50 µg/m³ - Liczba dni z przekroczeniem norm średniodobowych dla pyłu PM 10 – 12
- Najgorszy weekend – 12-13.03.2022
O tym, jaki związek z naszym zdrowiem mają wskazania (kolory) indeksu jakości powietrza, jak interpretować obowiązujące w Polsce normy i odczyty czujnika umieszczonego na mobilnych płucach piszemy w artykule Mobilne płuca – gdzie śledzić i jak interpretować wskazania czujnika?
Początki konstruowania mobilnych płuc, proces regeneracji, inauguracja i trasa pomiarowa na bieżąco są aktualizowane i dostępne w galerii zdjęciowej Budowa i trasa mobilnych płuc utrwalona na zdjęciach.
Zachęcamy do czytania i oglądania!
* Projekt “Czyste powietrze – warunek konieczny” realizowany na zlecenie Powiatu Wejherowskiego jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.