Po ponad 3 tygodniach pomiarów stężeń zanieczyszczeń powietrza, prowadzonych przy użyciu przy Powiatowym Zespole Szkół nr 4 w Wejherowie (wejherowskiej Samochodówce), mobilne płuca z białych stały się ciemnoszare. 9 stycznia 2024 r., gdy zostały zabrane spod szkoły brudna tkanina mocno kontrastowała z warstwą śniegu, który pokrywał instalację.
Wejherowo było pierwszym przystankiem na tegorocznej trasie mobilnych płuc. Razem z dyrekcją i całą społecznością Samochodówki zainaugurowaliśmy akcję “Inhaluj wiedzę, nie SMOG”, będącą częścią tegorocznej akcji Polskiego Alarmu Smogowego “Zobacz, czym oddychasz! Zmień to”.
Artykuł oraz relacja video i foto znajduje się w artykule “Mobilne Płuca” wystartowały na Pomorzu z hasłem “Inhaluj wiedzę, nie SMOG”.
Jak zmieniły się płuca? Jakie wartości pyłów zawieszonych odnotowaliśmy w trakcie monitoringu w Wejherowie? O tym wszystkim w artykule. Zachęcamy do lektury.
Jak prezentują się wyniki pomiarów w Wejherowie?
Szczegółowe dane pochodzące z odczytu czujnika mobilnych płuc
- Miejsce pomiaru – Powiatowy Zespół Szkół nr 4 im. Jakuba Wejhera w Wejherowie
- Okres pomiaru – 15 grudnia 2023 r. – 9 stycznia 2024 r.
- Substancje monitorowane – pyły PM 1, PM 2,5 i PM 10
- Najwyższe stężenie pyłów
pył PM 2,5 – 72 µg/m³ (6.01.2024)
pył PM 10 – 89 µg/m³ (6.01.2024) norma dobowa 50 µg/m³ - Liczba dni z przekroczeniem norm średniodobowych dla pyłu PM 10 – 5
Dla pyłu zawieszonego PM 10 poziom alarmowy wynosi 150 µg/m³ (stężenie dobowe), a poziom informowania 100 µg/m³ (stężenie dobowe). Poziomy te oficjalnie ogłoszone są przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. W przypadku Wejherowa żaden z tych poziomów nie został osiągnięty w trakcie pomiarów wykonywanych przez mobilne płuca.
Poniżej znajdują się zapisy średniodobowych stężeń poziomów zanieczyszczeń pyłów PM 1, PM 2.5 i PM 10 pochodzące z czujnika zamontowanego na “mobilnych płucach”, które odnotowaliśmy w Wejherowie w okresie od 15.12.2023 r. do 9.01.2024 r.
O tym, jaki związek z naszym zdrowiem mają wskazania (kolory) indeksu jakości powietrza, jak interpretować obowiązujące w Polsce normy i odczyty czujnika umieszczonego na mobilnych płucach piszemy w artykule Mobilne płuca – gdzie śledzić i jak interpretować wskazania czujnika?
Zachęcamy do czytania, monitorowania i udostępniania informacji nt. mobilnych płuc.