Czym oddychają mieszkańcy urokliwej, nadbałtyckiej miejscowości Sołectwo Ostrowo? Czy nadmorskie położenie to gwarancja czystego powietrza? O tym mogliśmy przekonać się w trakcie styczniowej akcji “mobilnych płuc” i wnioski nie są optymistyczne.
Ostrowo to najbardziej wysunięte na północ kraju miejsce, w którym wraz z lokalną społecznością zorganizowaliśmy akcję “Zobacz, czym oddychasz”. Mała miejscowość licząca zaledwie kilkuset mieszkańców, położona 1 km od Morza Bałtyckiego – czy w takich warunkach zadomowi się smog? Niestety tak.
Smog nad Bałtykiem
W trakcie pomiarów, trwających od 11 do 31 stycznia br., czujniki momentami wskazywały przekroczenia norm jakości powietrza nawet o 400% (screen z odczytów lookO2 poniżej). W ciągu 7 dni przekroczona została dobowa norma dla pyłu zawieszonego PM 10 (wynosząca 50 µg/m³).
Smogową rzeczywistość pokazały również płuca, których wygląd po 21 dniach pomiarów zmienił się z białego na szary.
Reakcja mieszkańców Ostrowa na wyniki pomiarów
W rozmowie z nami mieszkańcy Ostrowa mówią, że wyniki badań jakości powietrza wykonane za pomocą “mobilnych płuc”, po prostu ich niepokoją. Duże przekroczenia norm dla pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2.5 to nie jest stan, który powinien być w nadmorskiej miejscowości.
Wiedzieliśmy, że nie jest dobrze, że nasza miejscowość jest często zadymiona, a źródłem zadymienia są kopcące kominy. Jednak nie zdawaliśmy sobie do końca sprawy z tego, że i u nas – nad morzem – normy szkodliwych substancji również są mocno przekroczone. To nie powinno tak wyglądać. Ludzie przyjeżdżają do nas wypocząć, pooddychać świeżym, morskim powietrzem, a tu taka przykra niespodzianka. – mówią.
I dodają Mieszkańcy Polski południowej są często zawiedzeni tą rzeczywistością. Myśleli, że przyjadą odpocząć od smogu, a także tutaj spotyka ich zabrudzone dymem powietrze. Instalacja mobilnych płuc wzbudziła spore zainteresowanie. Mamy taką cichą nadzieję, że niektórzy z naszych mieszkańców wyciągną wnioski i dla własnego zdrowia i zdrowia turystów wymienią swoje stare piece na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Powinniśmy świecić przykładem i wziąć pod uwagę nasze korzyści, przede wszystkim zdrowotne, ale również względy turystyczne. Zmiana może zachęcić kolejnych turystów, ceniących sobie odpoczynek i oddychanie czystym powietrzem, do częstszych odwiedzin naszej miejscowości.
Jak prezentują się wyniki pomiarów w Ostrowie?
Szczegółowe dane pochodzące z odczytu czujnika mobilnych płuc
- Miejsce pomiaru – Ostrowo, ul. Zabytkowa 17
- Okres pomiaru – 11 – 31 stycznia 2023
- Substancje monitorowane – pyły PM 1, PM 2,5 i PM 10
- Najwyższe stężenie pyłów
pył PM 2,5 – 82,10 µg/m³ (20.01.2023)
pył PM 10 – 61,60 µg/m³ (20.01.2023) norma dobowa 50 µg/m³ - Liczba dni z przekroczeniem norm średniodobowych dla pyłu PM 10 – 7
O tym, jaki związek z naszym zdrowiem mają wskazania (kolory) indeksu jakości powietrza, jak interpretować obowiązujące w Polsce normy i odczyty czujnika umieszczonego na mobilnych płucach piszemy w artykule Mobilne płuca – gdzie śledzić i jak interpretować wskazania czujnika?
Zachęcamy do czytania, monitorowania i udostępniania informacji nt. mobilnych płuc.
Projekt pn. „Śledź ten smog!” zrealizowany został w ramach programu “Nasze Powietrze”, finansowanego ze środków Clean Air Fund, przy współpracy Polskiego Alarmu Smogowego i Krakowskiego Alarmu Smogowego.