Mobilne płuca, instalacja monitorująca jakość powietrza Pomorskiego Alarmu Ekologicznego (dawniej Wejherowski Alarm Smogowy), kolejny raz zmieniła miejsce pobytu. 1 lutego 2023 r. w obecności m.in. uczniów i nauczycieli rozpoczęła pomiary przy Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi. Przez najbliższe trzy tygodnie będzie na bieżąco pokazywać poziom pyłów zawieszonych, będących głównym składnikiem szkodliwego smogu.

Ogólnopolski zasięg akcji

Akcja „Zobacz czym oddychasz. Zmień to” prowadzona jest w kilkudziesięciu miejscowościach w Polsce wspólnie z Polskim Alarmem Smogowym. Rumska Dziewiątka to trzecia placówka edukacyjna z powiatu wejherowskiego, która uczestniczy w tegorocznej odsłonie wydarzenia. Wcześniej mobilne płuca edukowały dzieci i młodzież z Samochodówki i szkoły Społecznej w Wejherowie. Instalacja dokonywała również pomiarów w Gościcinie i Ostrowie (powiat pucki).

Wpływ smogu na zdrowie

Poziom świadomości szkodliwości dla zdrowia zanieczyszczonego powietrza, które powstaje głównie w wyniku złego spalania węgla w starych kotłach (nazywanych powszechnie kopciuchami)  jest wciąż niewielki. Należy stale powtarzać głos lekarzy specjalistów – smog (pył zawieszony ze szkodliwymi i reaktywnymi substancjami) jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. – podkreśla Arkadiusz Szczygieł, prezes Pomorskiego Alarmu Ekologicznego. Polecamy obejrzenie edukacyjnego materiału “Dlaczego każdy powinien obejrzeć ten film o smogu” oraz śledzenie bieżących informacji na naszej stronie www.pomorskialarmekologiczny.pl i https://www.facebook.com/pomorskialarmekologiczny

Rumia działa na rzecz czystego powietrza

Monitorowanie jakości powietrza to narzędzie, które daje nam realne możliwości zminimalizowania szkodliwego wpływu smogu na zdrowie i życie.

Ze względu na położenie miasta i liczbę domków jednorodzinnych smog stanowi dla Rumi duży problem. Dlatego też od lat realizujemy szereg działań przyczyniających się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście: rozbudowujemy sieć ciepłowniczą, przyznajemy dotacje na likwidację kopciuchów, instalujemy panele fotowoltaiczne na budynkach prywatnych i publicznych, inwestujemy w rozwój terenów zielonych, realizujemy miejski program edukacji ekologicznej, montujemy mierniki zanieczyszczeń powietrza i pozyskujemy zewnętrzne dofinansowania na te działania – wylicza Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – W naszą proekologiczną politykę doskonale wpisuje się inicjatywa realizowana przez Pomorski Alarm Ekologiczny. Mobilne płuca to projekt edukacyjny, który ma spowodować, że ludzie przestaną palić złej jakości opałem czy śmieciami, co generuje największe zanieczyszczenie i powoduje choroby płuc, w tym nowotwory. Jesteśmy ogromnie wdzięczni stowarzyszeniu za podjęcie tego tematu – podsumowuje.

Ile kopciuchów do wymiany w woj. pomorskim?

Termomodernizacja to podstawowy krok i dla oszczędności z tytułu zużycia energii i dla komfortu. Połączona z wymianą przestarzałych, wysokoemisyjnych źródeł ciepła to szansa na czyste powietrze dla każdego z nas.

Jak podkreśla Arkadiusz Szczygieł – Wg najnowszych danych w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków w Polsce jest ponad 3,1 mln kotłów 3 klasy lub gorszych, które są główną przyczyną zanieczyszczeń powietrza. W województwie pomorskim takich kotłów jest ok. 180 tys. W samej Rumi ok. 6,4 tys., w Redzie ok. 3,4 tys., a w Wejherowie ok. 4,1 tys. Wg pomorskiej uchwały antysmogowej kotły poniżej 3 klasy (w całym województwie jest ich ok. 135 tys., w Rumi – ok. 5,5 tys., w mieście Wejherowie – ok. 3,7 tys. ) do 1 września 2024 r. powinny być wymienione na mniej szkodliwe dla zdrowia źródło ciepła. Mówiąc wprost będą one niedozwolone w użytkowaniu. Jest więc nadzieja, że w sezonie zimowym 2024/2025 będzie można bezpiecznie uprawiać spacery o każdej porze dnia i nocy. Zakaz używania kotłów 3 klasy wchodzi 1 września 2026 r.

Informacje o dopłatach w ramach programu Czyste Powietrze można znaleźć na:

https://pomorskialarmekologiczny.pl/dwukrotnie-wyzsze-dofinansowanie-z-programu-czyste-powietrze-juz-od-stycznia-2023-r/

www.czystepowietrze.gov.pl

https://radiokaszebe.pl/podcast/j-sikora-103-mld-zl-dla-beneficjentow-programu-czyste-powietrze/

Projekt pn. „Śledź ten smog!” zrealizowany został w ramach programu “Nasze Powietrze”, finansowanego ze środków Clean Air Fund, przy współpracy Polskiego Alarmu Smogowego i Krakowskiego Alarmu Smogowego.