Wyższe progi dochodowe, niemal dwukrotnie wyższe dofinansowanie, urealnienie kosztów jednostkowych to główne zmiany w kolejnej odsłonie programu „Czyste Powietrze”. Są one odpowiedzią na rosnące ceny usług i produktów oraz zachętą do zwiększenia efektywności energetycznej domu i wymiany przestarzałego wysokoemisyjnego źródła ciepła, które dadzą realne oszczędności w postaci mniejszych rachunków za energię.
W najwyższym poziomie dofinansowania będzie można otrzymać nawet 135 tys. zł, w poziomie podwyższonym – 99 tys. zł, a w poziomie podstawowym – 66 tys. zł dotacji. Nabór wniosków do nowej edycji Programu rusza już 3 stycznia 2023 r.

Zdaniem Arkadiusza Szczygła, prezesa Wejherowskiego Alarmu Smogowego, to zmiany w dobrym kierunku. Podwyżka cen usług i materiałów spowodowała, że oferowane do tej pory dofinansowanie stawało się mało atrakcyjne. Aktywiści sygnalizowali to od dłuższego czasu. Obecne warunki są korzystniejsze, również pod względem progów dochodowych. Liczymy na to, że dzięki temu więcej osób skorzysta z finansowego wsparcia. Tym bardziej, że wprowadzono możliwość ponownego złożenia wniosku na ocieplenie domu, nawet jeśli już raz otrzymaliśmy dotację z Programu na wymianę kotła. Dodatkowo optymizmem napawa zapowiedź przyspieszenia rozpatrywania i rozliczania wniosków. Im prostsze procedury, tym większa zachęta do ubiegania się o dotację.

Każdy, kto chciałby skorzystać z programu “Czyste Powietrze”, ale nie wie czy i w jakiej wysokości przysługuje mu dofinansowanie może skorzystać z pomocy doradców w punktach informacyjno-konsultacyjnych utworzonych w większości gmin naszego powiatu. – dodaje Arkadiusz Szczygieł. – Zachęcamy do skorzystania z dotacji, wykonania audytu energetycznego (również dofinansowanego) jeszcze w tym sezonie grzewczym, dzięki któremu można odpowiednio zaplanować i przygotować inwestycję. Docieplenie domu, wymiana przestarzałego kotła (tych na terenie Wejherowa jest ponad tysiąc, a w Gminie Wejherowo ponad dwa tysiące) na nowoczesne, niskoemisyjne źródło ciepła to wygoda, zdrowie i realne oszczędności finansowe.

Ile pieniędzy będzie można otrzymać?

Odpowiednio wyższe dofinansowanie przewidziano w każdej z trzech części Programu (podstawowym, podwyższonym i najwyższym). Jego wielkość jest uzależniona od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Najwyższe poziomy dofinansowania dotyczą kompleksowej termomodernizacji wraz z mikroinstalacją fotowoltaiczną.

źródło: www.polskialarmsmogowy.pl

Docieplenie domu, wymiana stolarki drzwiowej i okiennej, docieplenie dachu oraz wymiana źródła ciepła, czyli tzw. głęboka termomodernizacja będzie najbardziej premiowana. Jak podkreśla wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli zaoszczędzić nawet 70 proc. zużywanej energii.

Bardzo dobrą zmianą są dużo większe pieniądze na efektywność energetyczną, gdyż najczystszą i najtańszą energią jest ta, której nie zużyjemy. Potencjał oszczędności energii w polskich, słabo docieplonych domach jest bardzo duży –
mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego w wywiadzie dla portalu smoglab.pl

Aby otrzymać wyższe dofinansowanie na kompleksową termomodernizację, wymagany będzie audyt energetyczny oraz wykonanie wszystkich elementów wskazanych w jednym z wariantów w przygotowanym audycie, który zagwarantuje zmniejszenie zużycia energii użytkowej na cele ogrzewania budynku: do wartości nie większej niż 80 kWh/ (m2*rok) lub o minimum 40 proc. Audyt budynku będzie dofinansowany do kwoty 1200 zł.

źródło: www.polskialarmsmogowy.pl

Czy można starać się o dotację bez przeprowadzenia audytu energetycznego?

Tak. Trzeba jednak pamiętać, że kwota wsparcia dla inwestycji związanych z efektywnością energetyczną będzie wówczas niższa.

Infografiki przygotowane przez ekspertów Polskiego Alarmu Smogowego porównują dotychczasowe i nowe zasady w programie “Czyste Powietrze” oraz przedstawiają warianty dofinansowania.

źródło: www.polskialarmsmogowy.pl
źródło: www.polskialarmsmogowy.pl
źródło: www.polskialarmsmogowy.pl

Beneficjenci, we wszystkich trzech częściach Programu, będą mogli otrzymać dofinansowanie tak jak dotychczas na szereg rozwiązań służących dociepleniu budynku i wymianie źródła ciepła wraz z np. modernizacją co i cwu, montażem wentylacji z rekuperacją oraz zamontowaniem mikroinstalacji fotowoltaicznej.

Dotacja na kocioł na biomasę możliwa pod kilkoma warunkami

Można będzie wnioskować o dotację na kocioł na biomasę drzewną o obniżonej emisyjności cząstek stałych (≤ 20 mg/m3), w przypadku gdy budynek jest podłączony do sieci dystrybucji gazu. Od 1 lipca 2023 r., po zastosowaniu okresu przejściowego, nie będzie możliwości dofinansowania w ramach Programu kotłów na biomasę drzewną, których emisyjność cząstek stałych przekracza 20 mg/m3.

Zmiany w ofercie bankowej

W ramach oferty bankowej zmieni się termin kwalifikowalności kosztów realizowanego przedsięwzięcia oraz nastąpi zwiększenie kwoty kredytu objętej gwarancją bankową. Umożliwiono udzielanie kredytów bankowych oraz dotacji na ich spłatę na przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie w banku.

Uproszczone procedury

Program zostaje też uproszczony w zakresie procesu obsługi i rozliczeń. W zamyśle Ministerstwa Klimatu i Środowiska przyspieszenie ścieżki uzyskania i rozliczenia dofinansowania ma mobilizować i zachęcać beneficjentów do korzystania z Programu.

Od początku trwania programu “Czyste Powietrze” (tj. 2018 r.) podpisano 466 199 umów na kwotę ponad 4 mld zł. Od stycznia 2022 r. wśród wniosków o wymianę źródła ciepła znacząco wzrasta zainteresowanie pompami ciepła, a zdecydowanie spada udział kotłów na biomasę i kotłów gazowych kondensacyjnych.

Aktywiści zwracają uwagę na konieczność prefinansowanie dla najuboższych

Jak wielokrotnie podkreślaliśmy zmiana w Programie powinna objąć osoby najuboższe, by skutecznie włączyć i zachęcić je do uczestnictwa. Aktualnie, aby uzyskać zwrot pieniędzy za termomodernizację muszą one najpierw wyłożyć pieniądze z własnej kieszeni, których w takiej wysokości nie posiadają. Nie mają również zdolności kredytowej, a dla wykonawców są często nieatrakcyjnym klientem, obarczonym ryzykiem finansowym. Podkreśla to Andrzej Guła komentując zmiany w programie “Czyste Powietrze”. 

Tak długo jak rządzący nie zauważą potrzeby niesienia realnej pomocy najuboższym, tak długo nie rozwiążemy problemu smogu, a gospodarstwa domowe wciąż będą narażone na konsekwencje najpoważniejszego kryzysu energetycznego, z jakim przyszło nam się zmierzyć. Na kolejne dodatki węglowe nie będzie już pieniędzy. Wielomiliardowe długi będziemy spłacać latami. Możemy jednak wykorzystać miliardy euro, które oferują fundusze unijne, żeby poprawić efektywność energetyczną domów i pomóc najuboższym. Mam nadzieję, że tak się wkrótce stanie. – mówi Andrzej Guła

Chciałbyś skorzystać z dotacji, ale nie wiesz czy i w jakiej wysokości przysługuje Tobie dofinansowanie? Nie zniechęcaj się i sięgnij po sprawdzone źródło informacji.

Szczegóły dotyczące tego na co? i ile? wynosi dofinansowanie dostępne są na stronie Programu “Czyste Powietrze” . Zachęcamy do korzystania z publikowanych tam materiałów bądź kontaktu z wykwalifikowanymi doradcami punktów konsultacyjno-informacyjnych w poszczególnych gminach.
Urzędnicy doradzają, pomagają poprawnie złożyć wniosek o dofinansowanie oraz skompletować wymagane załączniki. Dane kontaktowe do punktów z terenu powiatu wejherowskiego dostępne są TUTAJ.

Aktualizacja

Jak zasięgać informacji, to głównie u źródła, dlatego zachęcamy do wysłuchania rozmowy Justyny Sikory, kierownika Działu Czyste Powietrze w Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w Radio Kaszëbë.

 

źródło
www.czystepowietrze.gov.pl
www.polskialarmsmogowy.pl
www.smoglab.pl

Projekt pn. „Śledź ten smog!” zrealizowany został w ramach programu “Nasze Powietrze”, finansowanego ze środków Clean Air Fund, przy współpracy Polskiego Alarmu Smogowego i Krakowskiego Alarmu Smogowego.