“Smogowy Kalendarz Adwentowy”, czyli codzienna publikacja wyników pomiarów zanieczyszczeń powietrza w 9 miejscowościach. Cel i zasady publikowania informacji w kalendarzu szczegółowo zostały opisane w artykule “Smogowy Kalendarz Adwentowy, czyli sprawdź z nami, co wisi w powietrzu i czym oddychamy!”. Zapraszamy do lektury 🙂 

Przypomnimy krótko, że na grafice podajemy średniodobowe stężenia pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10, które mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, zarówno krótkoterminowo, jaki i długoterminowo.

Wyników pomiarów jakości powietrza pochodzą z miejsc, w których zainstalowane są czujniki jakości powietrza lookO2 (głównie należące do naszej sieci monitoringu) lub pracują tam stacje pomiarowe GIOŚ w ramach Państwowego Monitoringu Jakości Powietrza. Publikacje wykonujemy z jednodniowym opóźnieniem, ponieważ dopiero po upływie 24h mamy pełny obraz stężenia średniodobowego.

Bombki w kolorze czarnym pokazują, że w danej miejscowości zostało przekroczone dopuszczalne średniodobowe stężeniu pyłu zawieszonego PM 10. Przypominamy, że w Polsce wynosi ono 50 µg/m³ i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku.

Dane z 6 grudnia 2023 r. 

W Mikołajki Gościcino znów powróciło na niechlubne pierwsze miejsce. Czujnik odnotował prawie dwukrotne przekroczenia dla pyłu PM 10 (tj. 50 µg/m³). Średniodobowe stężenie wyniosło wysokości 92 µg/m3 . Jakość powietrza była na poziomie, w trakcie którego zaleca się ograniczanie aktywności na zewnątrz, szczególnie dla osób w grupie ryzyka (dzieci, kobiet w ciąży, seniorów oraz osób chorych). Wynika to z faktu, że zanieczyszczenie powietrza stanowi wówczas zagrożenie dla zdrowia oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne.

Pozostałe dwie miejscowości na “smogowym podium” to Orle i Rumia, a dopuszczalna norma została przekroczona również w Redzie, Wejherowie i Pucku. Państwowa stacja GIOŚ w Lęborku oscylowała blisko 50 µg/m³. Mikołajki niestety były wyjątkowo smogowym dniem w naszym rejonie. Wyniki pozostałych miejscowości widać na poniższej grafice.

Na grafice poniżej pokazujemy wykres dobowego stężenia pyłu zawieszonego PM 10 w Gościcinie (odczyty godzinne, czujnik lookO2).

Na koniec obiecany prezent na dziś 🙂

Już jutro kolejne okienko. Śledźmy ten smog, nie tylko od święta!