“Smogowy Kalendarz Adwentowy”, czyli codzienna publikacja wyników pomiarów zanieczyszczeń powietrza w 9 miejscowościach. Cel i zasady publikowania informacji w kalendarzu szczegółowo zostały opisane w artykule “Smogowy Kalendarz Adwentowy, czyli sprawdź z nami, co wisi w powietrzu i czym oddychamy!”. Zapraszamy do lektury 🙂 

Przypomnimy krótko, że na grafice podajemy średniodobowe stężenia pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10, które mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, zarówno krótkoterminowo, jaki i długoterminowo.

Wyników pomiarów jakości powietrza pochodzą z miejsc, w których zainstalowane są czujniki jakości powietrza lookO2 (głównie należące do naszej sieci monitoringu) lub pracują tam stacje pomiarowe GIOŚ w ramach Państwowego Monitoringu Jakości Powietrza. Publikacje wykonujemy z jednodniowym opóźnieniem, ponieważ dopiero po upływie 24h mamy pełny obraz stężenia średniodobowego.

Bombki w kolorze czarnym pokazują, że w danej miejscowości zostało przekroczone dopuszczalne średniodobowe stężeniu pyłu zawieszonego PM 10. Przypominamy, że w Polsce wynosi ono 50 µg/m³ i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku.

Dane z 8 grudnia 2023 r. 

Gościcino nadal w bardzo niekorzystnym trendzie. Kolejny dzień z rzędu przekracza ponad dwukrotnie dopuszczalną normę dla pyłu PM 10 (tj. 50 µg/m³), osiągając 106 µg/m³ tj.poziom informowania dla pyłu PM 10 w powietrzu (100 µg/m3).

W sytuacji przekroczenia poziomu 100 µg/m3 w celu zmniejszenia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w powietrzu, małym dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym oraz osobom z chorobami serca lub układu oddechowego, zaleca się ograniczenie przebywania poza budynkami. Dorosłym bez kłopotów ze zdrowiem zaleca się powstrzymanie się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.

Pozostałe dwie miejscowości na “smogowym podium” to ex aequo Orle i Rumia, a dopuszczalna norma została przekroczona również w Redzie, Wejherowie, Pucku i Bolszewie. Państwowa stacja GIOŚ w Lęborku również osiągnęła wysoki poziom pyłu PM 10 tj. 60 µg/m³. Gdynia, jako jedyna nie odnotowała przekroczeń.

Na grafice poniżej pokazujemy wykres dobowego stężenia pyłu zawieszonego PM 10 w Gościcinie (odczyty godzinne, czujnik lookO2).

Na koniec obiecany prezent na dziś 🙂

Już jutro kolejne okienko, mamy nadzieję, że również pogodowe. Tymczasem śledźmy ten smog, nie tylko od święta!