“Smogowy Kalendarz Adwentowy”, czyli codzienna publikacja wyników pomiarów zanieczyszczeń powietrza w 9 miejscowościach. Cel i zasady publikowania informacji w kalendarzu szczegółowo zostały opisane w artykule “Smogowy Kalendarz Adwentowy, czyli sprawdź z nami, co wisi w powietrzu i czym oddychamy!”. Zapraszamy do lektury 🙂
Przypomnimy krótko, że na grafice podajemy średniodobowe stężenia pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10, które mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, zarówno krótkoterminowo, jaki i długoterminowo.
Wyników pomiarów jakości powietrza pochodzą z miejsc, w których zainstalowane są czujniki jakości powietrza lookO2 (głównie należące do naszej sieci monitoringu) lub pracują tam stacje pomiarowe GIOŚ w ramach Państwowego Monitoringu Jakości Powietrza. Publikacje wykonujemy z jednodniowym opóźnieniem, ponieważ dopiero po upływie 24h mamy pełny obraz stężenia średniodobowego.
Bombki w kolorze czarnym pokazują, że w danej miejscowości zostało przekroczone dopuszczalne średniodobowe stężeniu pyłu zawieszonego PM 10. Przypominamy, że w Polsce wynosi ono 50 µg/m³ i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku.
Dane z 4 grudnia 2023 r.
Czujnik zainstalowany w Gościcinie odnotował prawie dwukrotne przekroczenia dla pyłu PM 10 (tj. 50 µg/m³). Średniodobowe stężenie w wysokości 92 µg/m3 kolejny raz ulokowało miejscowość na niechlubnym pierwszym miejscu wśród lokalizacji, dla których od początku grudnia prowadzimy stały monitoring. Jakość powietrza była na poziomie, w trakcie którego zaleca się ograniczanie aktywności na zewnątrz, szczególnie dla osób w grupie ryzyka (dzieci, kobiet w ciąży, seniorów oraz osób chorych). Wynika to z faktu, że zanieczyszczenie powietrza stanowi wówczas zagrożenie dla zdrowia oraz może mieć negatywne skutki zdrowotne. Poziom dostateczny nie jest bezpieczny!
Pozostałe dwie miejscowości na “smogowym podium” to Orle, które od początku grudnia już dwukrotnie notowało wysokie przekroczenia i Reda. Wyniki pozostałych miejscowości mieszczą się w normie średniodobowej, co widać na poniższej grafice.
Na grafice poniżej pokazujemy wykres dobowego stężenia pyłu zawieszonego PM 10 w Gościcinie (odczyty godzinne, czujnik lookO2).
Na koniec obiecany prezent na dziś 🙂
Już jutro kolejne okienko. Poranne wskazania z dzisiejszego dnia (5.12.2023 r.) nie wyglądają optymistycznie, więc śledźmy ten smog, nie tylko od święta!