23 stycznia 2024 r. mobilne płuca zakończyły pomiary przy Społecznej Szkole Podstawowej z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki. To druga z kolei placówka edukacyjna, której uczniowie mogli na bieżąco śledzić wyniki pomiarów i aktywnie uczestniczyć w tegorocznej akcji Polskiego Alarmu Smogowego “Zobacz, czym oddychasz! Zmień to”

Dużą wagę przykładamy do działań edukacyjnych o przyczynach zanieczyszczenia powietrza. Kierujemy je do do różnych grup wiekowych. Jednak największe znaczenie ma dla nas promowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i młodzieży. Mobilne płuca sprawdzają się tu znakomicie. Widok płuc, które stopniowo ulegają zabrudzeniu, oddziałuje na wyobraźnię. Czujnik mierzący poziom zanieczyszczeń pokazuje prawdę o stanie powietrza, którym oddychamy.

Od 11 do 23 stycznia 2024 roku, w ramach akcji “Mobilne Płuca”, zainstalowaliśmy w Karczemkach dwumetrową konstrukcję, zdolną do wizualizacji poziomu zanieczyszczeń powietrza poprzez symulację procesu oddychania. Ta instalacja służyła jako centrum edukacyjne, demonstrując uczniom w przystępny sposób, jak zanieczyszczenia wpływają na ich zdrowie i nasze środowisko. Wyniki monitoringu jakości powietrza przyniosły cenne informacje, które przedstawiamy poniżej.

Jak prezentują się wyniki pomiarów w Karczemkach?

Szczegółowe dane pochodzące z odczytu czujnika mobilnych płuc

  • Miejsce pomiaru – Społecznej Szkole Podstawowej z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki, ul. Gdańska 23
  • Okres pomiaru – 11-23 stycznia 2024 r.
  • Substancje monitorowane – pyły PM 1, PM 2,5 i PM 10
  • Najwyższe stężenie pyłów
    pył PM 2,5 – 67 µg/m³ (17.01.2024)
    pył PM 10 – 85 µg/m³ (17.01.2024) norma dobowa 50 µg/m³
  • Liczba dni z przekroczeniem norm średniodobowych dla pyłu PM 10 – 2

Dla pyłu zawieszonego PM 10 poziom alarmowy wynosi 150 µg/m³ (stężenie dobowe), a poziom informowania 100 µg/m³ (stężenie dobowe). Poziomy te oficjalnie ogłoszone są przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. W przypadku Karczemek żaden z tych poziomów nie został osiągnięty w trakcie pomiarów wykonywanych przez mobilne płuca.

Poniżej znajdują się zapisy średniodobowych stężeń poziomów zanieczyszczeń pyłów PM 1, PM 2.5 i PM 10 pochodzące z czujnika zamontowanego na “mobilnych płucach”, które odnotowaliśmy w Karczemkach od 11 do 23 stycznia 2024 r.

O tym, jaki związek z naszym zdrowiem mają wskazania (kolory) indeksu jakości powietrza, jak interpretować obowiązujące w Polsce normy i odczyty czujnika umieszczonego na mobilnych płucach piszemy w artykule Mobilne płuca – gdzie śledzić i jak interpretować wskazania czujnika?

Zachęcamy do czytania, monitorowania i udostępniania informacji nt. mobilnych płuc.

Projekt pn. „Z czym do ludzi?” zrealizowany został w ramach programu “Nasze Powietrze”, finansowanego ze środków Clean Air Fund, przy współpracy Polskiego Alarmu Smogowego i Krakowskiego Alarmu Smogowego.