Symbolicznie w Dzień Czystego Powietrza tj. 14 listopada 2022 r. mobilne płuca rozpoczęły monitorowanie jakości powietrza w woj. pomorskim. To kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji realizowanej przez nasze Stowarzyszenie we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym w ramach projektu “Zobacz, czym oddychasz! Zmień to!”. 

“Śledź ten smog!”

W tym roku szczególny nacisk kładziemy na monitorowanie jakości powietrza jako czynności, która w sezonie grzewczym powinna wejść w nawyk każdemu z nas. Sprawdzanie wskazań czujników w prostych i bezpłatnych aplikacjach to nic innego jak wiedza o tym, czym w danym momencie oddychamy. Dzięki nim możemy spróbować dostosować aktywność do warunków panujących na zewnątrz. Ograniczać lub unikać spacerów, sportu, zabaw na świeżym powietrzu w sytuacji wysokich przekroczeń.

“Dlaczego każdy powinien obejrzeć ten film o smogu?”

Czujniki jakości powietrza, a jednym z nich są właśnie mobilne płuca, to nasi sprzymierzeńcy w trosce o zdrowy oddech. Nawet krótkotrwałe oddychanie powietrzem, w którym przekroczone są normy pyłu zawieszonego PM 2.5 i PM 10, nie pozostaje bez szkodliwego wpływu na zdrowie każdego z nas. W tym roku mówimy o tym głośno razem z lekarzami ze Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie w wyjątkowym spocie, do którego obejrzenia zachęcamy.
Czyste powietrze to element profilaktyki, dlatego bądź świadomy i “śledź ten smog!”.

Tegoroczne wskazania mobilnych płuc połączone z odczytami z oficjalnej stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ) znajdującej się w Wejherowie przy ul. Dworcowej wzbudzają obawy, iż jakość powietrza nie uległa znaczącej poprawie. Szczególnie niepokojące są wysokie, nawet 200%, przekroczenia poziomu rakotwórczego benzo(a)pirenu w pyle PM 10 raportowane już od września br. przez stację GIOŚ. Kumulujący się w organizmie, mający szkodliwy wpływ na m.in. nadnercza, wątrobę, układ odpornościowy i krwionośny, swoim toksycznym działaniem przypomina bierne palenie papierosów. Nie będzie przesadą, gdy stwierdzimy, że w sezonie smogowym palimy wszyscy, bez wyjątku, włącznie z niemowlętami. I to jest prawdziwy dramat.

Wejherowska Samochodówka – pierwszy przystanek

Pierwszym przystankiem mobilnych płuc było Wejherowo. Przy zaprzyjaźnionym i wspierającym nas (również technicznie) Powiatowym Zespole Szkół Nr 4 im. J. Wejhera w Wejherowie prowadziliśmy pomiary od 14 do 29 listopada 2022 r. Pomimo względnie dobrych warunków pogodowych przekroczenia poziomu dopuszczalnego pyłu zawieszonego PM 10 odnotowaliśmy aż 11 razy.

Szczegółowe dane pochodzące z odczytu czujnika mobilnych płuc

  • Miejsce pomiaru – Wejherowo, ul. Jana III Sobieskiego 344
  • Okres pomiaru – 14-29 listopada 2022
  • Substancje monitorowane – pyły PM 1, PM 2,5 i PM 10
  • Najwyższe stężenie pyłów
    pył PM 2,5 – 87,67 µg/m³ (20.11.2022)
    pył PM 10 – 109,79 µg/m³ (20.11.2022) norma dobowa 50 µg/m³
  • Liczba dni z przekroczeniem norm średniodobowych dla pyłu PM 10 – 11

Najwyższe przekroczenia norm odnotowano 20 listopada 2022 r. osiągając dla pyłu PM 10 stężenie średniodobowe ok. 110 µg/m³. Przypomnijmy, że w takiej sytuacji (przekroczenie poziomu informowania czyli 100 µg/m³) Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zaleca ograniczenie przebywania poza budynkami, w szczególności: małym dzieciom, kobietom w ciąży, osobom starszym oraz osobom z chorobami serca lub układu oddechowego. Dorosłym bez kłopotów ze zdrowiem zaleca się powstrzymanie się od aktywności fizycznej na otwartym powietrzu.

O tym, jaki związek z naszym zdrowiem mają wskazania (kolory) indeksu jakości powietrza, jak interpretować obowiązujące w Polsce normy i odczyty czujnika umieszczonego na mobilnych płucach piszemy w artykule Mobilne płuca – gdzie śledzić i jak interpretować wskazania czujnika?

Zachęcamy do czytania, monitorowania i udostępniania informacji nt. mobilnych płuc.

Mobilne płuca w Wejherowie – galeria

Projekt pn. „Śledź ten smog!” zrealizowany został w ramach programu “Nasze Powietrze”, finansowanego ze środków Clean Air Fund, przy współpracy Polskiego Alarmu Smogowego i Krakowskiego Alarmu Smogowego.