Zbliża się ważny moment dla wszystkich mieszkańców Pomorza. W najnowszym wywiadzie dla Norda FM i Twojej Telewizji Morskiej, Arkadiusz Szczygieł – prezes Pomorskiego Alarmu Ekologicznego – porusza kluczowe kwestie dotyczące wprowadzenia uchwał antysmogowych w województwie pomorskim. Zachęcamy do obejrzenia pełnej rozmowy.

Obejrzyj wywiad TUTAJ

Uchwały antysmogowe: dlaczego są tak ważne?

Arkadiusz Szczygieł przypomina, że uchwały antysmogowe, przyjęte jednogłośnie przez radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego, mają na celu poprawę jakości powietrza. Jest to inwestycja w zdrowie mieszkańców poprzez likwidację przestarzałych urządzeń grzewczych, tzw. “kopciuchów”, które generują najwięcej zanieczyszczeń m.in. rakotwórczego benzo(a)pirenu. Od 1 września 2024 roku użytkowanie takich pieców będzie zabronione.

Jak rozpoznać stary piec?

Właściciele nieruchomości mogą łatwo sprawdzić, jaki rodzaj pieca eksploatują, dzięki tabliczkom znamionowym. Arkadiusz Szczygieł wskazuje, że urządzenia bez takich tabliczek również muszą być wymienione do września 2024 roku. Kontrole przeprowadzane przez straże gminne i miejskie będą egzekwować te przepisy, a za ich nieprzestrzeganie grożą kary finansowe od 20 do 5000 zł.

Dofinansowania: jakie są dostępne opcje?

W ramach ogólnokrajowego Programu Czyste Powietrze, koordynowanego na Pomorzu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, dostępne są różnorodne dofinansowania. Program oferuje wsparcie finansowe na wymianę starych pieców oraz na termomodernizację budynków w wysokości nawet do 136 000 zł bezzwrotnej dotacji. W prawie każdej gminie działają punkty informacyjno-konsultacyjne, które pomagają mieszkańcom w składaniu wniosków oraz uzyskiwaniu niezbędnych informacji.

Jakie źródła ciepła wybrać?

Do wyboru w Programie Czyste Powietrze mamy źródła ciepła spełniające najwyższe normy, takie jak:

  • węzeł cieplny,
  • pompa ciepła,
  • kocioł gazowy kondensacyjny,
  • kocioł olejowy,
  • ogrzewanie elektryczne,
  • kocioł na pellet/drewno spełniający określone wymagania.

Termomodernizacja budynków jest kluczowym elementem, który zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło i tym samym przyczynia się do niższych rachunków za energię.

Skala problemów i korzyści

Na Pomorzu do likwidacji pozostało około 80 tysięcy “kopciuchów”. Arkadiusz Szczygieł obrazowo przedstawia, jak zanieczyszczenia wpływają na zdrowie mieszkańców, porównując wdychanie powietrza z benzo(a)pirenem do palenia papierosów.

Wymiana przestarzałych pieców ma zatem ogromne znaczenie dla zdrowia i jakości życia mieszkańców regionu.