Jeszcze tylko do wtorku można oddać  głos na naszą organizację w 18. edycji prestiżowego plebiscytu „POMORSKIE SZTORMY”. Pomorski Alarm Ekologiczny (będący kontynuacją Wejherowskiego Alarmu Smogowego) walczy o statuetkę w kategorii „Sztorm Ekologiczny”. Głosować można na https://tiny.pl/w29fb, nie wymaga to rejestracji, wysyłania SMS i zajmuje 15 sekund. Zachęcamy do głosowania, dziękując za wszystkie głosy. Tylko działając na szeroką skalę można sprawić, że pozytywny w skutkach „Sztorm Ekologiczny” stanie się faktem. 

O tym, kto otrzyma wyróżnienie zdecydują czytelnicy i internauci. Cieszymy się, że nasze akcje i kilkuletnia działalność na rzecz czystego powietrza, zdrowia i ekologii zostały zauważone.

Czyste środowisko to najlepsza i najtańsza profilaktyka zdrowotna. Gęste od smogu powietrze, brudna woda powodują choroby, upośledzają odporność każdego z nas. Życie w zdrowiu jest zbyt cenne, by nie działać na rzecz poprawy warunków, w których żyjemy. – podkreśla Arkadiusz Szczygieł, prezes Stowarzyszenia, autor licznych projektów unijnych z ochrony zdrowia dla specjalistycznych szpitali.

Arkadiusz Szczygieł, prezes Pomorskiego Alarmu Ekologicznego

Impulsem do podjęcia kilka lat temu decyzji o powstaniu organizacji był regularnie pojawiający się problem zanieczyszczenia powietrza i jego szkodliwy wpływ na zdrowie oraz niemal całkowity brak działań zapobiegawczych. Blisko morza miało być czysto i bez smogu. Tymczasem dane były inne. Okazało się, że państwowe stacje podają statystyki mówiące o tym, że często w sezonie grzewczym wyjście na zewnątrz jest równie szkodliwe jak palenie papierosów. Dzieci zamiast bawić się na dworze sezon grzewczy spędzały chorując, a zdobycie informacji o aktualnym stanie powietrza było wręcz niemożliwe. – mówi Tomasz Nowak, inicjator i pierwszy prezes Stowarzyszenia.

Tomasz Nowak, inicjator i pierwszy prezes Pomorskiego Alarmu Ekologicznego (obecnie wiceprezes)

Wzbudzające powszechne zainteresowanie, jedyne w północnej Polsce „mobilne płuca” to od dwóch sezonów nasz znak rozpoznawczy. Zbudowana wraz ze społecznością uczniowską wejherowskiej Samochodówki makieta pokazuje, jak zanieczyszczonym powietrzem oddychamy. Ważna jest dla nas współpraca z mieszkańcami nastawiona na wzrost świadomości w dziedzinie ekologii i ochrony środowiska. Angażujemy młodzież, współpracujemy z samorządami i innymi organizacjami, tworzymy własną sieć czujników jakości powietrza i portal edukacyjny www.pomorskialarmekologiczny.pl.

Pod koniec 2022 r. we współpracy z lekarzami specjalistami ze Szpitali Pomorskich Sp. z o.o. wyprodukowaliśmy spot edukacyjny Dlaczego każdy powinien obejrzeć ten film o smogu? 

W odpowiedzi na potrzeby mieszkańców tematyka, którą zajmuje się Stowarzyszenie poszerzyła się o zieleń, odpady czy kwestie rowerowe. Jesteśmy członkiem Polskiego Alarmu Smogowego oraz od 2022 r. współorganizujemy Wielki Przejazd Rowerowy. Podejmujemy interwencje w sprawach szkód w środowisku zgłaszanych przez mieszkańców, informujemy w kwestiach oszczędzania energii i uzyskiwania dotacji na ekoinwestycje.

Od góry: członkowie Pomorskiego Alarmu Ekologicznego z rodzinami, Wojciech Stępkowski – wiceprezes Stowarzyszenia w trakcie wizyty edukacyjnej u przedszkolaków, Artur Cierzniewski – członek Stowarzyszenia w trakcie akcji sprzątania lasu i plaży

Nominację w konkursie traktujemy jako przejaw wzrostu świadomości w zakresie zagrożeń dla środowiska naturalnego, z którymi musimy się wszyscy mierzyć. Idea nagrody narodziła się w 2005 r. Początkowo „Sztormami” byli honorowani twórcy kultury. Z czasem dochodziły kolejne dziedziny – sport, biznes, a także przedsięwzięcia realizowane dzięki funduszom europejskim.

Przed rokiem plebiscyt przeszedł kolejną zmianę. Obok dobrze znanych kategorii pojawiły się nowe: naukowa, ekologiczna, obywatelska, kulinarna i urbanistyczna. Dzięki temu pojawiła się przestrzeń dla organizacji takich, jak Pomorski Alarm Ekologiczny.

Laureaci konkursu w dziewięciu kategoriach zostaną ogłoszeni 23 marca br. Plebiscyt wspólnie organizują Gazeta Wyborcza Trójmiasto oraz Samorząd Województwa Pomorskiego.