W dobie rosnącej świadomości ekologicznej edukacja najmłodszych na temat ochrony środowiska nabiera szczególnego znaczenia. Spotkanie edukacyjne przeprowadzone przez Pomorski Alarm Ekologiczny w Społecznej Szkole Podstawowej z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki  jest doskonałym przykładem na to, jak praktyczna wiedza może inspirować do zmiany i jak ważne jest włączanie dzieci w dialog o przyszłości naszej planety.

Wydarzenie było kolejny etapem akcji informacyjnej realizowanej przez Pomorski Alarm Ekologiczny w ramach projektu „Czyste powietrze dla wszystkich!” przy dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Dlaczego edukacja ekologiczna jest tak ważna?

11 stycznia 2024 roku uczniowie Społecznej Szkoły Podstawowej w Karczemkach mogli przekonać się, jak ważne jest czyste powietrze w życiu każdego z nas. Centralnym punktem spotkania była prezentacja mobilnych płuc, dwumetrowej instalacji, która “oddycha” pochłaniając zanieczyszczenia.

“Dzięki tej wizualizacji dzieci mogły na własne oczy zobaczyć, jak bardzo nasze powietrze jest zanieczyszczone. To lekcja, która skłania do refleksji.” wyjaśnia Arkadiusz Szczygieł, prezes Pomorskiego Alarmu Ekologicznego.

Unikalna instalacja tego dnia rozpoczęła pomiar jakości powietrza w okolicy szkoły. Urządzenie mierzyło zawartość pyłów zawieszonych w powietrzu w okresie od 11 do 23 stycznia 2024 r.

Raport z pomiarów dostępny jest na stronie internetowej Stowarzyszenia w zakładce MOBILNE PŁUCA.

Jak młode pokolenie może zmieniać świat?

Rozmowa z najmłodszymi na poważne tematy jest niezwykle ważna. Choć mogłoby się wydawać, że dzieci żyją w swoim świecie, pełnym gier i zabaw, to jednak są one niezwykle spostrzegawcze i wrażliwe na otaczającą ich rzeczywistość. Włączanie ich w dialog na temat problemów społecznych, ekologicznych czy zdrowotnych nie tylko buduje ich świadomość od najmłodszych lat, ale również kształtuje poczucie odpowiedzialności i przynależności do społeczności.

Dzieci, będące integralną częścią naszej społeczności, wykazują niezwykłą ciekawość świata, która jest potężnym narzędziem w edukacji ekologicznej.

“Spotkanie z dziećmi to pewien rodzaj przygody. W każdym z nich drzemie mały odkrywca, gotowy do działania! Nasze rozmowy to podróż pełna spontanicznych reakcji i dziecięcej ciekawości. To nie tylko lekcje, ale przede wszystkim wspólne budowanie świadomości, jak ważne jest czyste powietrze dla nas wszystkich. Odkrywamy jego tajemnice z uśmiechem! Razem z Marianem, naszym niezwykłym fantomem, uczymy się, jak smog wpływa na nasze zdrowie i jak każdy z nas może przyczynić się do jego ograniczenia.” – podkreśla Wojciech Stępkowski, wiceprezes Pomorskiego Alarmu Ekologicznego, tata dwójki przedszkolaków, prowadzący zajęcia edukacyjne z najmłodszymi.
“Dzieci, będąc naturalnie ciekawymi świata, potrafią zadawać trudne pytania i nie boją się szukać na nie odpowiedzi. Dając im przestrzeń do wyrażania swoich myśli, uczymy je, że ich opinie są ważne, a działania mają znaczenie.”

Edukacja przez zaangażowanie

Wydarzenie to pokazało, jak przez bezpośrednie zaangażowanie i interaktywne metody można budować świadomość ekologiczną u najmłodszych.

“Uczniowie byli niezwykle zaangażowani, zadawali pytania i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. To daje nadzieję na przyszłość, w której świadome pokolenia będą kształtować lepszy świat,” mówi Lucyna Reiter-Szczygieł, inicjatorka i organizatorka spotkania. “Wydarzenie rejestrowane było przez ekipę TVP 3 Gdańsk. Przed kamerą wypowiadali się m.in. uczniowie, a materiał został wyemitowany w Panoramie.”

Edukacja i rozmowy pozwalają dzieciom zrozumieć, że są ważną częścią społeczności i że nawet najmniejsze działania mogą przyczynić się do wielkich zmian. W ten sposób budujemy społeczeństwo, w którym każdy, niezależnie od wieku, czuje się odpowiedzialny za otaczający nas świat i jego przyszłość.

Współpraca na rzecz przyszłości

Spotkanie to było możliwe dzięki zaangażowaniu dyrekcji i nauczycieli Społecznej Szkoły Podstawowej z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki. Takie inicjatywy pokazują, że wspólnymi siłami możemy więcej. Edukacja ekologiczna jest nie tylko zadaniem dla szkół, ale dla nas wszystkich. – podsumowuje Arkadiusz Szczygieł.

fot. Społeczna Szkoła Podstawowa z Przedszkolem Dobrzewino-Karczemki

Spotkanie w Karczemkach to doskonały przykład na to, jak edukacja ekologiczna, prowadzona w sposób interaktywny i zaangażowany, może nie tylko uczyć, ale i inspirować do zmian. Przekazując wiedzę najmłodszym, kładziemy fundament pod świadome i odpowiedzialne pokolenia, które będą w stanie stawić czoła wyzwaniom ekologicznym przyszłości.