14 listopada w Polsce obchodzony jest Dzień Czystego Powietrza. Data ta stanowi znakomitą okazję do zwrócenia uwagi na problem zanieczyszczenia powietrza i jego wpływu na zdrowie oraz środowisko. W tym roku, Polski Alarm Smogowy wraz z lokalnymi alarmami, w tym Pomorskim Alarmem Ekologicznym, kolejny raz aktywnie angażują się w działania mające na celu podniesienie świadomości społecznej na temat jakości powietrza, którym oddychamy.

Po pierwsze edukacja!

Polski Alarm Smogowy, od lat działający na rzecz poprawy jakości powietrza, w Dniu Czystego Powietrza rozpoczął piątą edycję swojej kampanii „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. W ramach tej inicjatywy, instalacje mobilnych płuc, będące dwumetrowymi modelami ludzkich płuc, odwiedzą ponad 60 lokalizacji w ośmiu województwach Polski. Te innowacyjne instalacje, pochłaniając zanieczyszczenia, wizualizują problem smogu, zmieniając kolor w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza. Jest to świetne narzędzie edukacyjne, które uświadamia mieszkańcom, jak poważny jest problem zanieczyszczonego powietrza, zwłaszcza w miejscach, gdzie brakuje regularnych pomiarów jakości powietrza.

Pomorski Alarm Ekologiczny aktywnie uczestniczy w kampanii “Zobacz czym oddychasz. Zmień to”

Pomorski Alarm Ekologiczny kolejny raz będzie brał aktywny udział w kampanii “Zobacz czym oddychasz”. W tym sezonie grzewczym nasze “mobilne płuca” kolejny raz wyruszą w trasę, by informować społeczność lokalną. Działania te mają na celu nie tylko zwiększenie świadomości na temat jakości powietrza, ale również promowanie działań, które mogą przyczynić się do jego poprawy, tj. wymiana starych kotłów na paliwa stałe czy wspieranie inicjatyw antysmogowych.

Ważnym punktem w naszej tegorocznej kampanii będzie informacja na temat uchwał antysmogowych woj. pomorskiego. Wielkimi krokami zbliża się – 1 września 2024 r. – czyli termin wymiany tzw. kopciuchów. O tym temacie będziemy informować wkrótce szerzej na naszej stronie internetowej oraz  w mediach społecznościowych.

Mobilne płuca Pomorskiego Alarmu Ekologicznego fot. UM Rumia

Znaczenie Dnia Czystego Powietrza

Dzień Czystego Powietrza jest nie tylko okazją do edukacji, ale również momentem, w którym organizacje działające na rzecz czystego powietrza apelują do władz o konieczność podjęcia działań na rzecz poprawy jego jakości. W Polsce, gdzie problem smogu jest szczególnie odczuwalny, inicjatywy te mają kluczowe znaczenie dla zdrowia publicznego i środowiska.

Polski Alarm Smogowy wystosował apel do koalicjantów tworzących nowy rząd o przyspieszenie walki ze smogiem, w tym realizację kluczowych zagadnień:

  • odblokowanie 3 mld Euro z KPO na walkę ze smogiem (wsparcie wymiany starych kotłów na węgiel i drewno i termomodernizacji domów),
  • przywrócenie i zaostrzenie norm jakości węgla, które zawieszono w lipcu 2023 r.
  • wspieranie samorządów w skutecznym wdrażaniu uchwał antysmogowych,
  • powołanie koordynatora działań na rzecz czystego powietrza, który będzie wdrażał zmiany wymagające współpracy wielu resortów.

W Polsce wciąż dymi około 3 milionów „kopciuchów”, a jako kraj dalej znajdujemy się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych państw w Unii Europejskiej. Edukacja i zwiększenie świadomości społecznej są realną szansą na zmianę jakości powietrza, którym oddychamy.