Z wielką satysfakcją informujemy, że ukończyliśmy projekt pn. Zobacz, czym oddychasz! realizowany w ramach programu “Nasze Powietrze”, finansowanego ze środków Clean Air Fund, przy współpracy Polskiego Alarmu Smogowego i Krakowskiego Alarmu Smogowego. Całe przedsięwzięcie od początku aktywnie wspiera Powiatowy Zespół Szkół nr 4 w Wejherowie i Starostwo Powiatowe w Wejherowie. 
Już w lutym informowaliśmy opinię publiczną, że głównym efektem projektu będzie budowa i ekspozycja makiety “mobilnych płuc”, która będzie pokazywała jak zanieczyszczonym powietrzem oddychamy oraz będzie mierzyć w czasie rzeczywistym poziom zanieczyszczenia powietrza. 

Makieta, w całości wykonana przez uczniów popularnej “Samochodówki” ma formę stalowej konstrukcji osadzonej na platformie-przyczepie samochodowej. Wyposażona jest w czujnik zanieczyszczenia powietrza z wyświetlaczem oraz w wentylator, który wdmuchuje powietrze na białą tkaninę w kształcie płuc i w ten sposób powoduje naniesienie zanieczyszczenia na materiał ukazując, co faktycznie znajduje się w powietrzu, którym oddychamy szczególnie w okresie grzewczym. Wskazania czujnika zanieczyszczenia można obserwować na wyświetlaczu w miejscu ustawienia makiety oraz w internecie. Makieta jest wyposażona także w sygnalizator dźwiękowy i świetlny, który w przypadku przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczenia nadaje komunikat ostrzegawczy.  Druga strona makiety, aby wzmocnić przekaz, została wykorzystana jako nośnik najważniejszych informacji na temat smogu.

 

Projekt jest realizowany na terenie powiatu wejherowskiego. Wbrew stereotypom regiony nadmorskie naszego kraju również zmagają się z problemem smogu. W swojej działalności jako stowarzyszenie ekologiczne stykamy się z ograniczoną świadomością problemu, jakim jest zanieczyszczenie powietrza spowodowane niską emisją i negatywny wpływ zanieczyszczenia na zdrowie człowieka. W powiecie wejherowskim zarówno na obszarach wiejskich jak i w miastach występują częste przekroczenia dopuszczalnych norm zanieczyszczeń powietrza. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z włodarzami gmin na temat kolejnych lokalizacji makiety. Szczególnie gminy wiejskie nie posiadają czujników zanieczyszczenia powietrza, nawet tych fundowanych przez osoby prywatne, dlatego też obszary wiejskie są traktowane przez nas priorytetowo.

Obserwujemy duże zainteresowanie mediów naszym projektem, które na bieżąco informujemy o jego postępach. Kolejny sezon grzewczy 2021/2022 również zamierzamy wykorzystać na eksponowanie makiety o czym będziemy szeroko informować za pośrednictwem naszej strony internetowej, mediów społecznościowych i lokalnych mediów tradycyjnych.