W odpowiedzi na kontrowersyjne zapisy ustawy o dodatku węglowym, o którym szerzej pisaliśmy w artykule 2/3 gospodarstw domowych wykluczonych z pomocy finansowej Polski Alarm Smogowy, Instytut Badań Strukturalnych i Fundacja Frank Bold przedstawiły w czwartek 28 lipca br. propozycję społecznej ustawy o dodatku energetycznym. W zamyśle organizacji społecznych powinna ona zastąpić niesprawiedliwą i wykluczającą ustawę o dodatku węglowym przyznając pomoc osobom o niskich dochodach niezależnie od źródła ciepła, z jakiego korzystają. 

Główne założenia społecznej ustawy o dodatku energetycznym:

  • wsparcie w wysokości 3 000 zł dla mieszkających w domach jednorodzinnych i 1 000 zł dla mieszających w domach wielorodzinnych,
  • pomoc kierowana do osób spełniających kryteria dochodowe z ustawy o dodatku osłonowym (przyjętej w ramach tarczy antyinflacyjnej) niezależnie od tego, z jakiego źródła ciepła korzystają,
  • wprowadzenie bonu na audyt energetyczny dla właścicieli budynków jednorodzinnych otrzymujących dodatek energetyczny w wysokości 1 200 zł oraz dla wspólnot i spółdzielni 4 000 zł.

Ze szczegółami projektu można zapoznać się w artykule Dodatek energetyczny zamiast węglowego – organizacje apelują o sprawiedliwe wsparcie dla najbardziej potrzebujących.

Skierowanie pomocy jedynie do użytkowników węgla i pozostawienie bez żadnego wsparcia połowy rodzin o najniższych dochodach, które też muszą stawić czoła rosnącym cenom energii, jest przejawem skrajnej niesprawiedliwości – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. – Dlatego postanowiliśmy zaapelować do wszystkich senatorów, którzy będą pracować nad ustawą rządową, o odpowiedzialne, solidarne i niewykluczające podejście. Pomoc powinna trafić do najbardziej potrzebujących, a nie jedynie do użytkowników węgla.

Propozycja trafi do senatorów, którzy 4 sierpnia br. będą dyskutować nad ustawą o dodatku węglowym.