O zdrowotnych i finansowych konsekwencjach sięgania po papierosy powiedziano i napisano już wiele. Dziś w #ŚwiatowyDzieńBezTytoniu chcemy napisać, że gratulujemy każdemu, kto palenie rzucił i kibicujemy każdemu, kto właśnie do tego dąży. Jednocześnie chcemy zwrócić uwagę na to, że papierosy i zanieczyszczone powietrze mają ze sobą wiele wspólnego. 
Wśród korzyści, jaki płyną z rzucenia palenia wymienia się:
  • Łatwiejsze oddychanie
  • Zwiększona wydolność
  • Poprawa cery i stanu skóry
  • Zmniejszenie ryzyka chorób przewlekłych i nowotworów
  • Zmniejszenie wydatków
  • Wydłużenie życia

Papierosy i smog

Są jedną z istotniejszych przyczyn wielu chorób i skrócenia jakości życia.

Tym, co je łączy jest m.in. rakotwórcza substancja, o której często wspominamy, benzo[a]piren.
Benzo[a]piren – w skórcie B[a]P – występuje m.in. w smogu, spalinach samochodowych oraz właśnie dymie papierosowym. Z tego powodu często poziom B[a]P w powietrzu porównuje się do ilości wypalonych papierosów, a oddychanie zanieczyszczonym powietrzem do biernego palenia.
Wg specjalistów przebywanie ok. 4 h na tzw. świeżym powietrzu w dzień smogowy porównywane jest do wypalenia 2-3 papierosów/dzień (i ok. 700 rocznie) (źródło politykazdrowotna.com)
Dostępny jest kalkulator smogowy, opracowany w porozumieniu z Polskim Alarmem Smogowym, który po wprowadzeniu danych oblicza, jak dużo papierosów musimy wypalić, żeby pochłonąć tyle rakotwórczego B[a]P, ile pochłaniamy go z powietrza.
Przyjmując wyniki z raportu GIOŚ dot. oceny powietrza w woj. pomorskim za rok 2021, gdzie średnie stężenie roczne B[a]P w pyle PM 10 wynosi ok. 3 ng/m3 (norma to 1 ng/m3/rok) obliczyliśmy, że spędzając 2-3 h na zewnątrz w dzień smogowy możemy biernie wypalić nawet do 4 papierosów/dzień!
Zdecydowanie za dużo!