Od 1 września 2024 roku w województwie pomorskim wchodzą w życie nowe przepisy antysmogowe. Dowiedz się, dlaczego zostały uchwalone, kto jest za nie odpowiedzialny i co oznaczają dla mieszkańców regionu.
Dlaczego przyjęto uchwały antysmogowe?
Uchwały zostały podjęte dla ograniczenia negatywnego oddziaływania zanieczyszczonego powietrza na zdrowie ludzi i na środowisko. To właśnie w trosce o zdrowie mieszkańców Sejmik Województwa Pomorskiego w 2020 r. jednogłośnie przyjął uchwały antysmogowe, których celem jest ochrona i poprawa jakości powietrza na Pomorzu.
Główne przyczyny złej jakości powietrza to spalanie paliw stałych w przestarzałych kotłach i piecach domowych, w efekcie którego powstaje szkodliwy, rakotwórczy związek – benzo(a)piren. W 2018 r. jego wysokie stężenie występowało aż w 108 pomorskich gminach, co oznaczało, że tylko w 15 gminach normy nie zostały przekroczone. W wielu miejscach na Pomorzu przekraczane były również dopuszczalne poziomy szkodliwych pyłów zawieszonych w powietrzu.
Mamy 2024 rok, a w województwie pomorskim nadal w wielu miejscach borykamy się z wysokimi stężeniami różnych zanieczyszczeń powietrza co jest w główniej mierze wynikiem spalania węgla w przestarzałych kotłach i występuje prawie wyłącznie w okresach grzewczych. Największym problemem są przekroczenia benzo(a)pirenu w okresach grzewczych (styczeń – marzec, październik – grudzień). Na dzień dzisiejszy w naszym regionie do likwidacji pozostało aż 77 000 kopciuchów! To spore wyzwanie.
Rola radnych sejmiku i konsultacji społecznych
Przyjęcie uchwał antysmogowych to wynik wspólnych działań radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego oraz szeroko zakrojonych konsultacji społecznych. Konsultacje te angażowały mieszkańców, ekspertów i samorządowców, co pozwoliło na wypracowanie przepisów, które odpowiadają na realne potrzeby i problemy regionu.
Decyzja o przyjęciu uchwał antysmogowych była niezbędna, aby chronić zdrowie mieszkańców Pomorza. Konsultacje społeczne pomogły zrozumieć obawy i potrzeby mieszkańców, co znalazło odzwierciedlenie w finalnej wersji uchwał.
Uchwały antysmogowe w Polsce i wsparcie unijne
Wprowadzenie uchwał antysmogowych nie jest nowością w Polsce. Większość polskich województw przyjęło podobne przepisy, co przyczyniło się do znaczącej poprawy jakości powietrza w tych regionach. Wprowadzenie uchwał antysmogowych ma na celu polepszenie warunków życia i osiągnięcie stanu powietrza, który będzie sprzyjał zdrowiu oraz lepszemu samopoczuciu Mieszkańców. Polacy chcą być aktywni niezależnie od pory roku, a uciążliwy smog uniemożliwia to zwłaszcza w sezonie grzewczym.
Konieczność wdrożenia uchwał antysmogowych jest również związana z możliwością korzystania ze środków unijnych. Unia Europejska wspiera finansowo działania zapewniając środki na termomodernizację budynków i wymianę źródeł ciepła.
Niedotrzymanie terminów zapisanych w uchwałach antysmogowych wiąże się z odebraniem samorządom możliwości korzystania z bezzwrotnego wsparcia ze środków unijnych, które przeznaczane są na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w budynkach użyteczności publicznej oraz komunalnych.
Unia Europejska zapewniła środki na termomodernizację, a samorządy aktywnie pomagają mieszkańcom. Dzięki temu możemy kompleksowo zająć się problemem jakości powietrza i wszyscy na tym zyskamy.
Nowe przepisy antysmogowe, które wejdą w życie 1 września 2024 roku, są kluczowym krokiem w walce o czystsze powietrze w województwie pomorskim. To szansa na zdrowsze i bardziej komfortowe życie dla wszystkich mieszkańców regionu. Już od najbliższej jesieni!