Mobilne płuca kolejny raz zmieniły miejsce postoju. Dzięki współpracy z władzami miasta w Mikołajki rozpoczęły monitoring powietrza w Rumi. Płuca zainstalowane zostały na parkingu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rumi i w tym miejscu przez najbliższe 14 dni będą mierzyć poziom pyłów PM 1, PM 2,5 i PM 10. Wydarzeniu towarzyszyła obecność wyjątkowych gości – uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Rumi 🙂 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Rumi na inauguracji akcji pomiarowej, zdjęcie: rumia.eu

Głównym celem naszej inicjatywy jest informowanie mieszkańców o stanie jakości powietrza, które nie zawsze jest u nas dobre. Gdy pojawia się mgła i spadek temperatury, brakuje przewiewu, wtedy wydobywające się z naszych kominów zanieczyszczenia zostają w powietrzu, a my nim oddychamy. Ta instalacja ma obrazować ten problem – podkreśla Tomasz Nowak, Stowarzyszenie Wejherowski Alarm Smogowy.

Bieżące odczyty czujnika lookO2 zainstalowanego na mobilnych płucach można śledzić za pośrednictwem:

Akcja pomiarowa w Rumi potrwa do 20 grudnia br. Wówczas, tak jak do tej pory, podsumujemy średniodobowe wskazania dla wszystkich trzech substancji i przedstawimy wnioski. Będą one z pewnością przydatne do podejmowania decyzji o kolejnych działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza w Rumi.

– Od lat realizujemy szereg działań przyczyniających się do poprawy jakości powietrza w naszym mieście, między innymi rozbudowując miejską sieć ciepłowniczą, przyznając dotacje na likwidację tzw. kopciuchów, instalując panele fotowoltaiczne na budynkach prywatnych i publicznych czy też inwestując w rozwój terenów zielonych. Powołaliśmy Wydział Klimatu i Ochrony Powietrza, pozyskujemy też dotacje na proekologiczne działania, w tym na edukacyjne projekty – wylicza Michał Pasieczny, burmistrz Rumi. – W tę politykę doskonale wpisuje się inicjatywa zapoczątkowana przez Wejherowski Alarm Smogowy. Jest to projekt edukacyjny, który ma spowodować, że ludzie przestaną palić śmieciami, co generuje największe zanieczyszczenie i powoduje choroby płuc, w tym raka. Jesteśmy ogromnie wdzięczni Stowarzyszeniu za podjęcie tego tematu – podsumowuje.

Galeria z trasy mobilnych płuc dostępna jest TUTAJ (aktualizowana na bieżąco).

 

źródło: rumia.eu