Jakie konsekwencje grożą za łamanie przepisów uchwał antysmogowych oraz kto będzie odpowiedzialny za ich egzekwowanie? Przeczytaj poniżej.
Obowiązki wynikające z uchwał antysmogowych
Właściciele instalacji są zobowiązani do wymiany starych kotłów na nowoczesne, zgodne z normami emisji, a użytkownicy muszą stosować paliwa dopuszczone uchwałą.
Kontrola przestrzegania przepisów
Zadania kontrolne w zakresie przestrzegania uchwał antysmogowych prowadzą:
- wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast,
- straże miejskie i gminne,
- Policja,
- Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska.
Ponadto Straż Pożarna, organy administracji architektoniczno-budowlanej oraz nadzoru budowlanego mogą ujawniać naruszenia uchwał antysmogowych podczas swoich działań.
Kary za nieprzestrzeganie przepisów
Informacja, kontrola, pouczenie i kara finansowa – z tym możemy się liczyć od 1 września 2024 r. Jak podkreślają samorządowcy i służby zakaz używania pieców poniżej 3 klasy i „kopciuchów” dotyczy wszystkich bez wyjątku. Niespełnienie tego wymogu jest wykroczeniem, za który można otrzymać mandat. W szczególnych okolicznościach, gdy np. mieszkanie jest w trakcie wymiany pieca, prace trwają lub zaraz się rozpoczną strażnicy mogą zastosować pouczenie. Fakt ten jednak trzeba udowodnić.
Dokumenty wymagane uchwałami:
* dokumentacja techniczna urządzenia,
* instrukcja dla instalatorów i użytkowników,
* dokument potwierdzający brak możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej,
* kopia świadectwa jakości paliwa stałego,
* dokumentacja potwierdzająca datę oddania instalacji do eksploatacji.
Kary finansowe
Za naruszenie uchwał antysmogowych wysokość mandatu może wynieść do 500 zł, a w przypadku skierowania sprawy do sądu, grzywna może wynosić do 5 000 zł.
Osoby, które pomimo ukarania nadal nie przestrzegają przepisów, mogą być poddane kolejnym kontrolom. W przypadku trzeciego ukarania za podobne wykroczenie sąd może nałożyć karę aresztu.
WAŻNE! Wykroczeniem polegającym na naruszeniu uchwał antysmogowych jest każdorazowa eksploatacja zakazanej instalacji lub spalanie niedozwolonych paliw.
Rola mieszkańców i samorządów
Każdy mieszkaniec ma obowiązek dostosowania się do nowych przepisów, aby przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Samorządy lokalne od dłuższego czasu prowadzą liczne działania informacyjno-edukacyjne, aby pomóc mieszkańcom w zrozumieniu i wdrożeniu nowych wymogów.