Smog to zlepek różnych zanieczyszczeń powietrza, które każdego dnia trafiają do atmosfery. Ich obecność może znacząco wpłynąć na nasze zdrowie, dlatego warto nie tylko podjąć walkę ze smogiem, ale również chronić się przed jego działaniem. Zadanie to wydaje się trudne, jednak jest w pewnym stopniu możliwe. W tym tekście opisaliśmy niektóre znane sposoby na to, aby trujący smog wywierał mniejszy wpływ na nasze życie.

Specjalne maseczki – stuprocentowa ochrona?

Zdecydowanie najpopularniejszym, znanym sposobem są wszelkiego typu maseczki. Zazwyczaj są to swego rodzaju filtry, których zadaniem jest osłonięcie ujścia dróg oddechowych przed wszelkimi drobnoustrojami i pyłami dostającymi się wraz z powietrzem. Rozwiązanie to jest jak najbardziej w porządku, jednak ma swoje wady.

Pierwsza z nich to fakt, że maseczki tego typu są zazwyczaj jednorazowe, dlatego bardzo szybko ulegają zniszczeniu. Ponadto nie chronią one w stu procentach, a są jedynie barierą dla większych drobinek. Nie mniej jednak warto posiadać kilka maseczek tego typu, ponieważ każda ochrona się liczy.

Monitoruj smog w swojej okolicy

W wielu regionach Polski ustawione zostały specjalne stacje oraz czujniki, których celem jest sprawdzanie jakości powietrza. Podają one informacje na temat zawartości pyłów PM10 i PM2,5 w powietrzu, które później można sprawdzać na specjalnych mapach lub w aplikacjach mobilnych. W powiecie wejherowskim działa kilka czujników, w tym looko2.com (kliknij i zobacz mapę) oraz Airly (kliknij i zobacz mapę).

Monitorując stan powietrza w swojej okolicy, możesz dowiedzieć się, które rejony są zanieczyszczone bardziej, a które mniej i dobrać trasy spacerów, czy podróży w ten sposób, aby jak najmniej narażać się na szkodliwe substancje.

Przekroczone normy? Nie wychodź z domu!

Wciąż jednak najlepszym sposobem na uchronienie się przed smogiem jest niewychodzenie z domu. Ściany i okna co prawda nie powinny przepuszczać żadnych pyłów, ale te najdrobniejsze cząsteczki z łatwością przeciskają się przez nawet najmniejsze szczeliny. Pozostając więc w pomieszczeniu, które znajduje się niedaleko źródła dymu także narażamy się na kontakt ze smogiem.

Informacje na temat stanu powietrza w Twoim mieście znajdują się na stronie WIOŚ (jeżeli w miejscowości znajduje się czujnik tej organizacji). Coraz częściej pojawiają się również czujniki zamontowane przez prywatne osoby. Pomiary z takich czujników znajdziecie na looko2.com (kliknij i zobacz mapę) oraz Airly (kliknij i zobacz mapę).

Uchronienie się przed smogiem jest możliwe. Przede wszystkim należy zachować rozwagę, ponieważ zdecydowanie najlepszym sposobem, aby tego dokonać, jest niewychodzenie z domu. W ostateczności sprawdzić się mogą różnego typu maseczki, ale warto decydować się na te najbardziej polecane, gdyż jednocześnie są najlepsze.