Ostatnie miesiące dobitnie pokazały, jak ważnym tematem jest energia. Dyskusje o sposobach na zmniejszenie jej zużycia poruszane były praktycznie przez każdego z nas. Właściciele domów, zwłaszcza jednorodzinnych, jeszcze intensywniej zaczęli rozważać działania prowadzące do zwiększenia efektywności energetycznej budynków. Rozpoczęło się tzw. polowanie na chłoda.

Polski Alarm Smogowy prowadzi akcję #złapchłoda 

Z zasadności i konieczności termomodernizacji zdajemy sobie sprawę prawie wszyscy. Nie wszyscy jednak wiemy, skąd tak naprawdę ucieka nam ciepło. Te wątpliwości postanowił rozwiać Polski Alarm Smogowy (dalej PAS) inicjując i koordynując ogólnopolską akcję “Złap chłoda”. Dzięki pomiarom termowizyjnym wykonywanym za pomocą udostępnionych przez PAS profesjonalnych kamer możliwe jest określenie w budynkach miejsc, w których następują największe straty ciepła.

Wykonaliśmy pomiary kamerą termowizyjną w kilkunastu budynkach

Nasze Stowarzyszenie również wzięło udział w akcji #złapchłoda. W kilka mroźnych, styczniowych wieczorów wraz z właścicielami kilkunastu budynków m.in. z Wejherowa, Gościcina, Redy i Rumi przy użyciu kamery termowizyjnej sprawdzaliśmy stan izolacji termicznej. Domy, które badaliśmy różniły się między sobą i rokiem budowy (od lat 50-tych XX wieku do 2019 r.) i tym samym techniką wykonania. Większość z nich była poddana przebudowie i wstępnej termomodernizacji.

Właściciele zainteresowani byli przede wszystkim określeniem stopnia izolacyjności: fundamentów, dachu i poddasza, okien i drzwi (w tym poprawnością montażu), ścian zewnętrznych i w przypadków domów podpiwniczonych stropów nad piwnicą. W przypadku domów poddanych już ociepleniu ważne było sprawdzenie szczelności i ciągłości materiału izolacyjnego.

Podczas badania kamerą termowizyjną ujawniliśmy m.in.:

  • spękania ścian nośnych (głównie były przykryte styropianem),
  • braki izolacji dachu w okolicy okien dachowych,
  • uszkodzenia izolacji dachu z wełny mineralnej,
  • słabą izolację dachów płaskich,
  • brak tzw. ciepłego montażu okien,
  • brak izolacji ścian w gruncie,
  • znaczne straty ciepła przez okna wykonane z tzw. pustaków szklanych,
  • brak odpowiedniej izolacji w miejscu oparcia połaci dachów skośnych ze ścianami nośnymi,
  • wykonanie niepełnej izolacji ściany zewnętrznej (zupełnie niewidoczne dla właściciela; po badaniu okazało się, że na ok 60% ściany znajduje się wyłącznie tynk – bez żadnego materiału izolacyjnego).

Termomodernizacja receptą na kryzys energetyczny

Nie od dziś wiadomo, że właściwa diagnoza to podstawa skutecznego działania. Nie inaczej jest w przypadku termomodernizacji. Temat ten był wielokrotnie przez nas poruszany w kontekście zmniejszenia kosztów ogrzewania i podniesienia komfortu osób zamieszkujących zwłaszcza budynki jednorodzinne (choć nie tylko).

Polskie domy to wampiry energetyczne. Ciepło zamiast ogrzewać domowników ucieka przez nieszczelne ściany i okna. – mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

Te słowa potwierdzają statystyki m.in. Instytutu Ekonomii Środowiska mówiące o 30% domów bez żadnego ocieplenia ścian zewnętrznych. Z kolei z danych resortu rozwoju wynika, że termomodernizacji wymaga ok. 4 mln budynków jednorodzinnych i ok. 160 tys. domów wielorodzinnych.

Takie działanie pozwoliłoby na radykalne zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło, ograniczyłoby emisję zanieczyszczeń do powietrza i pozostawiło miliony złotych w kieszeniach Polaków.

Pomocny audyt energetyczny 

Pytanie, które wielu zadaje (również w rozmowach z nami) nie brzmi już “czy?” a “jak?”. “Jak przystąpić do ocieplenia domu, by było to optymalne pod względem ekonomicznym?”, “Od czego zacząć?”. Na te pytania odpowie z pewnością audyt energetyczny. Określi szczegółowy zakres prac, parametry techniczne i ekonomiczne potencjalnej inwestycji, która ma na celu zredukować koszty ogrzewania.

Podczas badania budynków kamerą termowizyjną przeprowadziliśmy rozmowy z właścicielami na temat niezbędnych do wykonania prac modernizacyjnych, wskazaliśmy prace priorytetowe przy ograniczonych możliwościach finansowych. Przekazywaliśmy również informacje na temat możliwości dofinansowania termomodernizacji z programu Czyste Powietrze oraz wykonania audytu energetycznego.

Audyt energetyczny dofinansowany w programie Czyste Powietrze

Dla osób zainteresowanych programem Czyste Powietrze, a wśród naszych rozmówców jest ich coraz więcej, istotne jest, że w nowej edycji Programu można starać się o dotację na przeprowadzenie audytu energetycznego. Na jego wykonanie można wnioskować o 100% kosztów kwalifikowanych (maksymalnie 1 200 zł). Audyt jest obowiązkowy w przypadku dotacji na przedsięwzięcia związane z tzw. głęboką termomodernizacją. Więcej szczegółów znajduje się w artykule Audyt energetyczny w programie Czyste Powietrze oraz na stronie programu Czyste Powietrze.

W woj. pomorskim program Czyste Powietrze wdrażany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. W utworzonych w prawie w całym województwie gminnych punktach informacyjno-konsultacyjnych można uzyskać bezpłatne wsparcie przy złożeniu wniosku oraz niezbędne wyjaśnienia. Dane kontaktowe do wszystkich punktów informacyjnych Programu znajdują się TUTAJ. Zachęcamy do korzystania z dotacji na termomodernizację i wymianę źródła ciepła.

 

 

źrodła:

www.polskialarmsmogowy.pl
www.czystepowietrze.gov.pl
www.wfos.gdansk.pl
www.termomodernizacja.pl
www.energia.rp.pl