Smog tworzy się w momencie, kiedy w powietrzu znajduje się wiele toksycznych i mikroskopijnych substancji. Jedną z najgroźniejszych jest benzo(a)piren – wielopierścieniowy węglowodór aromatyczny, którego wysokie stężenie może doprowadzić do wystąpienia groźnego nowotworu. Skąd bierze się ten związek?
Gdzie występuje benzo(a)piren?
W przypadku naszego kraju znaczna część benzo(a)pirenu do atmosfery dostaje się z gospodarstw domowych. Powstaje w nich w wyniku procesu spalania w piecach centralnego ogrzewania i kotłach. Co istotne, infrastruktura starsza, wykorzystująca przestarzałą technologię produkuje więcej szkodliwych substancji, dlatego warto zadbać o to, aby w naszym domu znajdował się nowy, wysokiej jakości piec.
Zdecydowanie mniej benzo(a)pirenu produkują auta. Szacuje się, że różnica w emisji wynosi nawet 50%. W tym przypadku jednak również mamy zależność, że im starsze auto, wyposażone w starszy silnik, tym więcej zanieczyszczeń produkuje. Nie wolno zapominać również o papierosach. To najmniejsze z wymienionych źródło zanieczyszczeń powietrza, ale również dokłada swoją cegiełkę do ogólnego efektu.
Co ciekawe, omawiana substancja może znajdować się również w żywności. Najczęściej dostaje się do niej z powietrza, jednak wykryto przypadki, kiedy trafiła tam z gleby, czy wody. Zagrożone są zarówno warzywa, owoce, jak i ryby, czy inne owoce morza. Do sytuacji przeniknięcia benzo(a)pirenu do pokarmu bardzo często dochodzi, gdy hodowle i miejsca wypasu znajdują się blisko arterii miejskich takich, jak drogi, dworce, czy lotniska. Stężenie zanieczyszczeń na danym terenie jest wtedy zdecydowanie wyższe.
Wpływ benzo(a)pirenu na człowieka
Udowodniono naukowo, że benzo(a)piren powoduje raka. Co więcej, wiele organizacji zajmujących się zdrowiem określiło związek ten jako najbardziej kancerogenny, dlatego sprawa jest naprawdę poważna. Na niekorzyść działa również okres, po którym uwidaczniają się pierwsze zmiany w organizmie. Jak się okazuje, efekty działania benzo(a)pirenu widoczne są dopiero po 15 latach! Dlatego też niezwykle trudno jest wykryć ostateczny powód zachorowania.
Nie można zapominać o innych, równie groźnych skutkach występowania tej substancji. Wśród nich można wymienić dolegliwości takie, jak:
- choroby nadnerczy,
- zapalenie i niewydolność wątroby,
- zaburzenia płodności.
Ponadto instytucje naukowe dowiodły także, że dzieci matek narażonych na zanieczyszczenia powietrza częściej cierpią na wszelkie choroby układu oddechowego.
Benzo(a)piren jest jednym z wielu trujących związków każdego dnia znajdujących się nie tylko w powietrzu, ale również żywności. Skutki jego działania widoczne są po bardzo długim czasie, dlatego bardzo być niezwykle uważnym. Do najgroźniejszego efektu wdychania benzo(a)pirenu należy nowotwór. Co więcej, czas, jaki mija od momentu zachorowania do wykrycia choroby, jest niezwykle długi, dlatego w wielu przypadkach chory jest zmuszony wysłuchać wyroku. Dlatego też warto ograniczać wszelkie procesy spalania będące częścią naszego codziennego funkcjonowania.