Dostępny jest już najnowszy ranking gmin w Programie Czyste Powietrze, który podsumowuje ich aktywność w I kwartale 2022 r. Ku zaskoczeniu wielu liderem okazało się woj. pomorskie, z którego aż 7 gmin znalazło się w pierwszej dziesiątce. Wśród nich jest również zwycięzca rankingu – Miasto Puck. Pozostałe gminy to: Stare Pole, Morzeszczyn, Smołdzino, Sadlinki, Stary Targ i Łeba.

Niezmiernie nas cieszy, że niewielkie, ale aktywne gminy i miasta z województwa pomorskiego znalazły się w czołówce w kraju. Miasto Puck nie ma znacznego problemu w zakresie smogu w wyniku m.in. korzystnych warunków pogodowych spowodowanych częstszymi i silniejszymi wiatrami oraz położeniem przy zatoce. Mimo to świadomość mieszkańców Pucka i aktywność miasta w celu likwidacji kopciuchów jest proporcjonalnie największa w Polsce.
W samym województwie jest jeszcze sporo do zrobienia. Zwłaszcza, gdy weźmiemy pod uwagę, że w czołówce rankingu nie ma żadnego pomorskiego miasta powyżej 20 000 mieszkańców. Nie ma też wiejskich miejscowości w obszarze metropolitalnym TrójmiastaTo tam mieszka najwięcej ludzi, a problemy związane ze smogiem są najbardziej uciążliwe
– podkreślił w wypowiedzi dla SmogLab Arkadiusz Szczygieł, prezes Wejherowskiego Alarmu Smogowego.

 

Gminy z powiatu wejherowskiego w większości znalazły się na odległych miejscach rankingu. Wyjątkiem są Łęczyce, które znalazły się w pierwszej czterdziestce najbardziej aktywnych gmin oraz Miasto Wejherowo, które w stosunku do ostatniego rankingu awansowało z miejsca 1305 na 147.

  • Łęczyce – miejsce 37 (38 wniosków)
  • Miasto Wejherowo – miejsce 147 (43 wnioski)
  • Reda – miejsce 1006 (19 wniosków)
  • Choczewo – miejsce 1272 (5 wniosków)
  • Gniewino – miejsce 1463 (5 wniosków)
  • Szemud – miejsce 1611 (19 wniosków)
  • Linia – miejsce 1808 (5 wniosków)
  • Luzino – miejsce 2203 (8 wniosków)
  • Rumia – miejsce 2264 (13 wniosków)
  • Gmina Wejherowo – miejsce 2309 (9 wniosków)

Obszerny komentarz wraz z analizą rankingu i wypowiedziami ekspertów znajduje się w portalu SmogLab w artykule Nowy ranking programu „Czyste Powietrze”. Śląsk zdetronizowany. Zachęcamy do lektury 🙂

Ranking powstaje przy współpracy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polskiego Alarmu Smogowego i Banku Światowego. Przy jego tworzeniu bierze się liczbę wniosków (na wymianę źródła ciepła i/lub termomodernizacji budynku) złożonych w gminie w stosunku do liczby domów jednorodzinnych znajdujących się na terenie gminy.
Dane dla całego kraju można znaleźć w specjalnie przygotowanej wyszukiwarce na stronie Polskiego Alarmu Smogowego.