DZIĘKUJEMY – to słowo wczorajszego wieczora padło z naszych ust wielokrotnie. Znaleźliśmy się w gronie zwycięzców 18. edycji plebiscytu “Pomorskie Sztormy” otrzymując statuetkę w kategorii Sztorm Ekologiczny. Jesteśmy szczęśliwi i wdzięczni za docenienie naszej działalności najpierw przez kapitułę plebiscytu nominującą do ścisłej piątki, a następnie za wszystkie głosy oddane na nas przez czytelników i internautów.

Statuetkę w trakcie  odbywającej się w Gdańsku uroczystej gali odebrał w imieniu Stowarzyszenia prezes Arkadiusz Szczygieł. Nagrodę wręczył Mario Zamarripa, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju grupy ERGO Hestia, mecenas kategorii. Opiekunką kategorii Sztorm Ekologiczny była dziennikarka Gazety Wyborczej Trójmiasto – Joanna Wiśniowska.

I w sumie na tym moglibyśmy poprzestać 😉 Jednak nominacja i otrzymane wyróżnienie oraz wielokrotnie zadawane pytania skłoniły nas do napisania kilku słów więcej.

Stan środowiska naturalnego jest ważny dla coraz większej grupy osób, a inicjatywy na rzecz jego ochrony są dostrzegane i pożądane. Świadczy o tym m.in. włączenie w zeszłym roku ekologii jako jednej z kategorii plebiscytu “Pomorskie Sztormy”.

Powietrze, woda, zieleń zaczynają być traktowane jako nasza wspólna sprawa. Mamy do nich stosunek osobisty. Myślimy “smog” i widzimy nasze chorujące dziecko spędzające czas przy inhalatorze zamiast na zabawie na zewnątrz. Planujemy wyjazd nad jezioro, morze czy rzekę i zastanawiamy się, ile tym razem odpadów i zniszczeń zastaniemy w naszym ulubionym miejscu. Tak samo jest z lasami czy wyjściem w góry.

Zaczynamy czuć odpowiedzialność, czasami wyrzuty sumienia i nawet złość. Za to, w jakim stanie zostawimy środowisko naszym dzieciom i wnukom. I wtedy przychodzi czas na działanie. Podejmowane w pojedynkę, w nieformalnej grupie czy przez stowarzyszenia lub fundacje. Wspierane przez samorządy, instytucje czy firmy. Przy współpracy z innymi organizacjami pozarządowymi, placówkami edukacyjnymi, a nawet osobami prywatnymi.

To, co łączy te wszystkie działania to człowiek, to ludzie. Otwarci na dialog są gwarancją, że “sztorm ekologiczny” przyniesie pozytywny skutek. Mamy szczęście przede wszystkim takich na swojej drodze spotykać, a należą do nich m.in.:

  • niestrudzeni w walce o czyste powietrze członkowie Polskiego Alarmu Smogowego wraz z całą rzeszą pozytywnych ludzi z lokalnych alarmów smogowych,
członkowie Polskiego Alarmu Smogowego i lokalnych alarmów smogowych
  • wspierający nas przy budowie i akcji “mobilnych płuc” młodzież, nauczyciele i dyrekcja Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie,
Uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 4 w Wejherowie
  • widzący w ochronie środowiska prawdziwy sens, faktycznie działający na jego rzecz samorządowcy z Urzędu Miasta w Rumi,
Od lewej: Michał Pasieczny – burmistrz Miasta Rumi, Arkadiusz Szczygieł – prezes Pomorskiego Alarmu Ekologicznego
  • dzielący się swym doświadczeniem i wiedzą lekarze specjaliści ze Szpitala Specjalistycznego w Wejherowie (Szpitale Pomorskie Sp. z o.o.),
  • oraz wielu innych z wchodzącymi czasem w niełatwe dyskusje czytelnikami naszej strony internetowej i mediów społecznościowych włącznie 🙂

Dziękujemy za dotychczasową współpracę i zachęcamy do dalszego wspierania proekologicznych inicjatyw. Każdych, nie tylko naszych. W Waszym otoczeniu dzieją się rzeczy, na które macie wpływ, do których możecie się dołączyć. Tutaj liczy się skala.

Zwycięzcy 18. plebiscytu “Pomorskie Sztormy” fot. AGENCJA wyborcza.pl

Gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz nominowanym w plebiscycie, zwłaszcza w kategorii “Sztorm Ekologiczny”, do której należą:

  • Janina Repeka (aktywistka klimatyczna),
  • Natalia Grzymała (inicjatorka akcji Dzika Fosa Miejska),
  • Instytut Ochrony Krajobrazu Pomorza,
  • Jarosław Paczos (prezes Stowarzyszenia Sąsiadów Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku).

Pozdrawiamy,
członkowie Pomorskiego Alarmu Smogowego